Alanya'da gezilecek yerler - ŞARAPSA HANI

ŞARAPSA HANI Hakkında


Alanya 1221 yılından itibaren tamamen Selçuklular hakimiyetine girmesi ile birlikte bünyesine de birçok Selçuklu mimarisi kazandı dersek yanlış olmaz. Çünkü Anadolu Selçuklu Sultanı I.Alaaddin Keykubat burayı hakimiyeti altına aldığında biliyoruz ki kışlak olarak kullanmaktaydı. Hatta Alanya merkez de yer alan kale içine bir saray bile yaptırmıştı. Bu nedenle Alanya da Selçuklu dönemlerinden bize miras kalan birçok eser görebilmek mümkün.
Bu eserlerden birisi de Şarapsa Han. Bu han esasında birçok isimle de anılmış. “Şarapsa Han” diyende var “Sarafsa Han”, “Serapsu Han” diyende. Ama ağırlıklı olarak Şarapsa Han olarak bilinmekte. Bu han Alanya-Antalya yolu üzerinde bulunun Konaklı Beldesinde yer almakta. Bu nedenle konum olana Alanya merkezine uzakta.Dışarıdan bakıldığında tam bir kale görünümünde olan bu hanın ise içine giriş ne yazık ki yasak.
Tarihe baktığımızda görürüz ki Selçuklular ticarete ve ticaretin güvenliğine oldukça önem vermekteydi. Çin’den Batı’ya kadar uzanan İpek Yolu da Selçukluların korumaya çalıştığı en önemli ticaret yollarından birisidir. Bu ticaret yollarının güvenliğini sağlayabilmek içinde birçok han ve kervansaraylar inşa ettirdiler. İşte Şarapşa Han da burada önemli hale geliyor. Şöyle ki; bu han İpek yolu üzerinde bulunan hanlardan birisi ve İpek Yolu üzerinde yer alan han ve kervansarayların turizme kazandırılması ve harap olanların onarılması ve korunması için Kültür ve Turizm Bakanlığı “İpek Yolu” adlı bir proje hazırlamış ve bu projeyi de 1933 yılında hayata geçirmiştir. İşte “Şarapsa Hanı” da korunması ve onarılması için desteklenen hanlardan birisidir.
Hanın tarihi de bir o kadar ilginç aslında. Hanın kurucusu Selçuklu devletinde uzun süre Uc Beyi, Atabey, Subaşı, Sarap-salar gibi unvanlarla çalışmış olan Emir Esededdin Ayaz’dır. Öyle ki II.Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde saltanat mücadeleleri sebebiyle Saddedin Köpek tarafından öldürüldüğü rivayet edilmektedir. İşte işin en ilginç kısmı da burada başlamakta. Hanın taçkapısında yer alan kitabede özellikle silinmiş bir kısım olduğu ve burada esasında Şarapsalar Esededdin Ayaz adının yazdığı fakat bu olaylar sonrasında silindiği söylenmektedir.
Yapısına baktığımızda dikdörtgen yapıda olan bu han on bölmeli olacak şekilde tasarlanmıştır. Hanın solundaki son bölüm kuzeye açılan bir mescit ve tabhane olarak kullanmıştır. Gerek yapılışı gerekse tarihi bakımından oldukça ilginç ve kıymetli olan bu yapının kısa zamanda onarılması beklenmektedir. Alanya merkeze uzak olsa da araç ile ulaşımı oldukça kolay bir güzergahta yer almaktadır. Alanya ucuz otellerinden olan Alanya Livaneli Otel bu yapıya da ucuz fiyatlarla misafirlerine bu yapıyı görebilme imkanı tanımaktadır.