Alanya'da gezilecek yerler - AKBEŞE SULTAN MESCİDİ

AKBEŞE SULTAN MESCİDİ Hakkında


Alanya Kalesi’nin iç kısmında yer alan mimari güzelliklerinden birisi de Akşebe Sultan Mescidi’ dir. Bu yapı Akşebe Sultan tarafından yapılmıştır. Adını da Akşebe Sultan’dan alan bu bedesten dışı taş içi tuğladan yapılmış iki odadan oluşur. Bu iki odadan birisi mescit olarak kullanılır. Diğer oda da ise hem Akşebe Sultan’ın hem de sahibi bilinmeyen birkaç kişinin mezarları vardır.
Mescidin girişinde ise bir kitabe yer alır. Bu kitabe de yazılanlardan da oldukça etkileyicidir;
Tanrı yerin ve göklerin gaiblerini bilir. Allah’ın mescidlerini ancak ona ve ahret gününe inananlar imar ederler. 1230 yılı tarihinde yüce sultan Alaüddin günlerinde tanrının rahmetine muhtaç zaif kulu Akşebe yaptırdı.”
Giriş kısmında yer alan kitabeden de bu mescidi Akşebe’nin yaptırdığı açıkça beyan edilmiştir. Oldukça etkileyici bir yapı olan Akşebe Mescidi iç kale de yer almaktadır. Alanya otelleri içerisinde yer kalitesi ile ön sıralarda olan Livaneli Otelleri bu önemli yapıyı siz değerli misafirlerimize belirli bir ücret karşılığında göstermektedir. Alanya merkeze bir miktar uzak olan Akşebe Sultan Meclisi siz değerli misafirlerimizin görmeden gitmemesi gereken yapılardan yalnızca birisidir.