Alanya'da gezilecek yerler - ALANYA KALESİ

ALANYA KALESİ Hakkında


Alanya’nın en önemli tarihi yapılarından olan hatta UNESCO Geçici Miras Listesi’nde yer alan şehrimizin simgesidir Alanya Kalesi.
Alanya’ya gelenlerin görmeden gitmemesi gereken eşsiz güzelliğe sahip bu görkemli yapı aynı zamanda tüm dünyanın da ilgisini çekmektedir.
Kaleyi bu kadar önemli yapan şeylerin başında 6 kilometreyi bulan sağlam yapılmış surlarıdır. Şehrimize asalet ve güzellik katan tarihi yapı I. Alaaddin Keykubat tarafından bize kazandırılmıştır ve Alanya merkez de yer almaktadır. Neredeyse 2000 yaşında olan kale Anadolu topraklarında iyi korunup günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş sayısız kalelerinden birisidir.
Peki nedir bu Alanya’yı Alanya yapan kale? Tarihi nedir? Kısaca bahsedecek olursak;
Esasında kimin tarafından inşa edildiği bilinmemektedir. Romalılar döneminde gittikçe büyütülmüştür. Uğruna boyunca savaşlar verilen kalenin en önemli özelliklerinden birisi de korunaklı bir limana sahip olmasıdır. Bizans döneminde “Kalonoros” ismiyle anılan kale Anadolu Selçuklu Sultanı I.Alaaddin Keykubat şehri ve kaleyi inşa edene kadar Hristiyanların kilise ve manastır olarak kullanılırken 1221 senesinde I. Alaaddin Keykubat tarafından Türklere kazandırılır. İsmi o dönemde “Alaiye” olarak değiştirilen kale Alanya’yı Alanya yapılan en önemli yapı olmuştur. Keykubat tarafından var olan surlar sağlamlaştırılıp yeni surlar da inşa ettirilince önemi iyice artar. Bunu yıllar sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından alınması ve yine Kanuni Sultan Süleyman gibi tarihin ün yapmış bir ismi tarafından birçok yenilemeler yapmasıyla çok daha iyi anlayabiliriz.
Alanya’mızın kültürel mirası… Helenistik Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu Beyliği… Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan kale, yukarda da belirttiğimiz gibi sağlam inşa edilmiş surları, konumu ile korunaklı bir kale ve limanı, Bizans döneminde inşa edilmiş sarnıçları, Tersane, Kızılkule, İçkale gibi I.Alaaddin Keykubat tarafından yapılmış diğer tarihi yapıları ile görmeden gidilmemesi gereken Alanya merkez de bulunan Alanya Kalesi Alanya otelleri tercih eden misafirlerimizin de mutlaka görmesi gereken önemli bir yapıdır.
I.Alaaddin Keykubat kaleyi Türk topraklarına kattıktan sonra daha da güvenli bir yapı oluşturmanın yanı sıra içerisinde yaptırdığı birçok yapı ile de önemine önem katmış denilebilir. Kalenin içerisine kışlık olarak kullandığı bir saray yaptırmıştır. Aynı zamanda kalenin alınması ile Anadolu Selçuklularının önemli bir ticaret merkezi olmuş olan kale, Selçuklularının çökülüşü ile kısa bir süre Kıbrıs Krallığının eline geçse de Karaman ve Alaiye Beylik dönemlerinden sonra Osmanlı hakimiyetine girer. Cumhuriyet döneminde ise bugün ki adını olan Alanya adını alır.
Yerli yabancı birçok turistin gözbebeği olan,eski dönemlerde dahi birçok seyyahın seyyahnamelerinde bahsettiği Alanya Kalesi, karadan da denizden de koruma sağlayan yapıları, Alanya’nın her yanını görebileceğiniz benzersiz konumu, gündüz ayrı akşam ayrı ihtişamlı görünümü ile şehrimizi dünyaca ünlü bir turizm şehri yapmış tarih kokulu taş yolları ve yapıları ile görenleri kendine hayran bırakmıştır.
Alanya Kalesi’nin güzelliği ile tüm herkesi kendine hayran bırakmış o ihtişamlı yapısını, uygun ve ucuz fiyatlarla ziyaretini sağlayan Alanya Livaneli Otelleri, Alanya otelleri arasında bu yönü ile de öne çıkar denilebilir. Konum gereği eşsiz bir öneme sahip olan Alanya Kalesi Alanya merkez otellere yakınlığı ile de gelen misafirler tarafında çokça ziyaret edilen sürekli yaşan bir tarih adeta.