Alanya'da gezilecek yerler - ALARA KALESİ (ALARAHAN)

ALARA KALESİ (ALARAHAN) Hakkında


Alara Kalesi diğer kalelerin alınışından farklı olarak hiç savaşılmadan fethedilen bir kale olma özelliği taşır. I.Alaaddin Keykubat Alanya’yı fethettiğinde bölgeyi keşfe çıktığı sırada Antalya yolu istikametindeki Alara Kalesini görür. Biliyoruz ki Alaaddin Keykubat ve ordusu oldukça güçlü ve korkutucu. Bunun için herhangi bir mübadelenin zaferle sonuçlanması da kaçınılmaz. İşte Alara Kalesi de bu şekilde fethedilmeden alınmıştır. Keykubat kaleye ordusunu göndermiş ve Keykubat ordusu ile baş edilemeyeceğini anlayan kale hakimi kaleyi Keykubat’a vermiştir. Böylece kale Selçuklu hakimiyetine girmiştir.
Alaaddin Keykubat kaleyi daha da sağlamlaştırmak ve bölge önemli bir ticaret bölgesi olduğundan güvenliğini sağlayabilmek için bazı eklemeler yapmıştır. İç kaleye baktığımızda kayaların tam zirvesinde olduğunu görmekteyiz. Kalede saray, köşk ve mescit kalıntıları da yer almakta.
Alara Kalesi, Alanya merkezde yer alan Alanya Kalesini de fetheden Selçuklu sultanının en büyük başarılarından bir diğeridir. Hiç fethedilmeden alınmış olması çok güçlü olduğunun en önemli kanıtıdır. Aynı zamanda kaleye baktığımızda Selçuklu dönemlerine ait kalıntıların yanında onların kullandığı süslemeler de göze çarpmaktadır.
Tıpkı Alara Han gibi Alanya merkez otellerine bir miktar uzak olan Alara Kales,i Alanya otelleri içerisinde yer alan Livaneli Otelleri misafirleri için aslında oldukça yakın. Livaneli Otelleri ucuz fiyat avantajları ile rezervasyon dahilinde bu kıymetli yapıya bir tur yaptırarak uzağı yakın hale getirmekte.