Alanya'da gezilecek yerler - ALARAHAN

ALARAHAN Hakkında


Alara han… Selçukluların yaptırdıkları en önemli hanlardandır. Ticaret yolları üzerinde bulunan bölgeyi korumak için türlü savunma yapıları kuran Selçuklular Alara Kalesi’ni aldıktan sonra güvenliği sağlayabilmek için Alara Han’ını inşa etmişlerdir.1231 yılında inşa edilen bu hanın yapısına baktığımızda ise kesme taşlar kullanıldığını ve içerisinde uzun bir koridor ve sağlı sollu odaların yer aldığı görünmektedir. Aynı zamanda bir mescidi ve çeşmesi de mevcuttur.
Yine Selçuklu mimarisinin izlerinin açıkça görüldüğü Alara Han’da tıpkı Şarapsa Han’da olduğu gibi bir taç kapı mevcut. Burada yer alan kitabe de de yapıyı Alaaddin Keykubat’ın yaptırdığı bilgisi yer almakta. Alanya merkez otellere konum gereği uzak olsa da en çok ziyaret edilmek istenen yapılar arasındadır.
2020 yılından beri ziyarete kapalı olan Alara Han Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 1993 yılında kurmuş olduğu “İpek Yolu Projesi” kapsamında onarılması ve korunması planlanan hanlar arasında yer almaktadır. 2001 yılında turizme açılan Alara Han yukarıda da belirttiğimiz gibi 2020 yılından beri kapalı. Öyle ki Alanya ucuz oteller ve Alanya merkez oteller listesinin başında yer alan Livaneli Otelleri ziyarete kapatılmadan önce iuygun fiyata misafirlerine bu eşsiz yapıyı ziyaret edebilme imkanı tanıyordu ne yazık ki geçici olarak böyle bir hizmet sunamamakta. Yakın zamanda tekrar ziyarete halka açılması beklenmekte.