Alanya'da gezilecek yerler - ANDIZLI CAMİ

ANDIZLI CAMİ Hakkında


Anadolu Selçuklu Sultanı I.Alaaddin Keykubat tarafından İslam alemine kazandırılan ve Alanya merkezde yer alan Alanya kalesi, güzel mimari eserleri ile ünlü olmanın yanı sıra, Müslümanlığın izlerini de taşımaktadır. İçerisinde savunma kalelerinin yanı sıra birçok mescit yer alan kalede Türk İslam Geleneklerinin izlerini görmek mümkündür.
Bu önemli yapılardan bir diğeri ise Andızlı Emir Bedrüddin Camisi’dir. Cami Tophane mahallesinde bulunur. Adını ise önünde bulunan andız ağacından almıştır. 1227 yılında Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından yaptırılmıştır. Yalılar Emiri Emir-ül Hac Zade Bedrüddin Ömer’e yaptırılan bu mescit, 1970 yılında bugün gördüğümüz haline kavuşmuştur.
1725 yılında onarım gördüğü bilinen caminin eski yapılarından geriye avlu, giriş kapısı, üç kitabe ve minarenin bir bölümü kalmıştır.
Alanya merkez otelleri misafirlerinin en çok görmek istediği tarihi yapılardan olan Andızlı Emir Bedrüddin Camisi, yerli yabancı birçok ziyaretçi ağırlamıştır.
Mescidin yapısına bakacak olursak oymacılık sanatının güzel örneklerini görmek mümkün. Özellikle minberine bakıldığında oldukça başarılı bir sanat eseri olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca minaresi de kesik taştan yapılan cami adeta Selçuklu tarihi kokmakta. Mutlaka görülmesi gereken yapılardan olan Andızlı Emir Bedrüddin Camisi gerek yapısı gerekse manevi önemi ile Alanya için oldukça kıymetli yapılar arasında yer almaktadır. Alanya ucuz oteller ve merkez otellerden Livaneli Otel, bu tarih kokulu yapıyı siz misafirlerimize uygun fiyata ulaşım imkanı sağlamaktadır.