Alanya'da gezilecek yerler - DAMLATAŞ MAĞARASI

DAMLATAŞ MAĞARASI Hakkında


Alanya denilince ilk akla gelen yapılardan olan ve Alanya merkez de yer alan   Damlataş Mağarası yalnızca konumu itibariyle değil aynı zamanda ihtiva ettiği özellikleri ile de yerli yabancı birçok turistin ilgisini çeken önemli bir yapıdır. Mağara hakkında bir diğer özellik ise turizme açılan ilk mağara olmasıdır.
Alanya merkez de yer alan Damlataş Mağarasının ortaya çıkarılış hikayesi de diğer mağaraların ki ile benzer aslında. Liman inşaatı için taş çıkarma çalışmalarında dinamit ile patlatılarak ortaya çıkarılmıştır bu benzersiz yapı. Alanya merkez de yer alması ile ulaşım açısından da oldukça kolay bir yerde olan mağara için yaşayan mağara demek doğru bir benzetme olacaktır. Çünkü mağaranın içerisinde sarkıt dikit ve sütunlar yer almakta. Bu sarkıt ve dikitlerin ise oluşumları halen daha devam etmekte. Mağara yaklaşık 15 metre yüksekliğinde geniş ve nemli bir alan. İçerideki hava sıcaklığı yaklaşık yaklaşık 22.3 derece nispi nem oranı ise yüzde 98 civarındadır. Bu nedenle içeride uzun süre durabilmek oldukça zordur.  Oldukça nemli ve sıcak bir mağara olmasının yanında içerisinde yer alan oksijen, azot karbondioksit oranı ve belli radyoaktiviteden dolayı genellikle astım hastalarının tedavisi için oldukça etkili bir ortamdır. Doktor kontrolü ile bazı astım hastalarının 21 günlük tedavi kürleri ile burada tedavi gördükleri bilinmektedir. Hem yapısı hem de hastalıkların tedavi sürecinde etkili olması ile oldukça önemli bir yapı olan Damlataş Mağarası yine Alanya’ya gelenlerin görmeden gitmemeleri geren bir yer olarak bilinmektedir.
Özellikle Alanya merkez otelleri ve Alanya da yer alan birçok yere yakınlığı sebebi ile en çok ziyaret edilen mağaralardandır da dersek abartmış olamayız.  Bu kadar fazla ihtiyacı bir arada sağlayan çok az sayıda mağara vardır dersek de abartmış olmayız. Alanya merkez otelleri misafirleri yürüyerek de bu kıymetli mağaraya ulaşabilmektedirler.