Alanya'da gezilecek yerler - DİM MAĞARASI

DİM MAĞARASI Hakkında


Alanya gerek konumu gerek coğrafi yapısı, gerek ise bünyesinde barındırdığı tarihi birçok güzelliği ile önemli bir turizm şehri. Alanya da yer alan bu doğal güzelliklere bakıldığında birçok mağara yer aldığını ve mağaralardan zengin bir turizm şehri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.
Alanya da yer alan mağaralardan birisi de Dim Mağarasıdır. Şehrimizde yer alan her mağaranın kendine has bazı özellikleri olduğu gibi Dim Mağarasın da kendine has birçok özelliği vardır. Bunlardan en önemlisi ise ülkemize kim tarafından ve nasıl kazandırıldığıdır.
Dim Mağarası “MAĞTUR Mağara Turizmi ve Anonim Şirketi” tarafından 1998 yılında ülke turizmine katıldı ve böylece Dim Mağarası özel bir sektör yardımı ile turizme açılan ilk mağara oldu.
Tarihçesine baktığımızda mağaranın keşfi 1986’lara gitse de 1998 yılında resmi olarak turizme açıldı.
Mağaranın oluşumuna baktığımızda karstik bir yapı olduğunu görmekteyiz. Kireçtaşlarının erimesi ve daha sonrasında da katılaşmaya başlaması ile çeşitli oluşumlar mağarayı oluşturmuş. Dim Mağarası genele baktığımızda dört bölümden oluşuyor ve en ilginci de her bölüm içerisinde yer alan şekillere göre adlandırılmış olması. Bunlar “Pamukkale, Org, Avizeli, Göl Salonu” dur.
Dim Mağarasının içersin de oldukça farklı ve görenleri kendine hayran bırakan oluşumlar mevcut. Mağaraya hakim olan hava sıcaklığı ise genelde 18-19 derece fakat nem oranı oldukça yüksek. Bu nedenle Dim Mağarasında tıpkı Damlataş Mağarasında olduğu gibi fazla kaldığınızda nemden dolayı üzerinizdeki kıyafetler ıslanabilir.
Dim mağarası Alanya da en çok gezip görülen yerlerdendir. Özellikle Dim Mağarasının yakınlarında yer alan Dim Çayı, Alanya’ya gelen ziyaretçilerinin uğrak noktalarından birisi olmuştur. Konum gereği Alanya oteller ve Alanya merkez otellerine uzak olan bu yapıyı görmek isteyen misafirler için çeşitli turlar düzenlenmektedir. Özellikler Alanya merkez de konaklayanlar tarafından uzaklık biraz sorun olsa da mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden olan Dim Mağarası ve yakınında yer alan Dim Çayı otobüsle ve özel araçlarla kolayca ulaşım sağlanabilecek bir konumdadır. Alanya ucuz oteller arasında yer alan Alanya Livaneli Otel Dim Mağarası ve Dim Çayı için haftanın her günü rezervasyon dahilinde ucuz fiyatlarla turlar düzenlemektedir. Misafirlerimizin en çok tercih ettiği yerlerden olan Dim Mağarası ve Dim Çayıdır. Dim Mağarasının heybetli yapısı ve içerisinde yer alan muhteşem oluşumlar, Dim Çayının ise serin suları ve yorgunluğunuzu atıp dinlenebileceğiniz konforu ile Alanya Livaneli Otelleri misafirlerinin bir numaralı gezi yerlerindendir.