Alanya'da gezilecek yerler - EHMEDEK

EHMEDEK Hakkında


Alanya merkezde yer alan Alanya kalesinin iç kale kısmında bulunan sayısız tarihi yapılardan yalnızca biridir Ehmedek Kalesi. Yine savunma amacı ile inşa ailen kale Helenistik dönemden kalma yapılar üzerine Anadolu Selçuklu Sultanı I.Alaaddin Keykubat tarafından inşa ettirilmiştir. İsminin nereden geldiğini araştırıldığında inşa eden ustanın adından geldiği hakkında bilgiler kaydedilmiştir.
Yapımında diğer kalelere ve yapılara oranla çok daha büyük ve iri taşlar kullanılan Ehmedek Kalesi, Alanya’nın kuzey tarafında yer alır ve karadan gelebilecek saldırıları önlemek amacı ile yapılmıştır. Üçer kuleli iki ayrı bölümden oluşur.
Giriş kısmında diğer birçok yapı gibi bir kitabe yer alır ve bu kitabeden de 1277 yılında yapıldığı anlaşılır. Kalenin esas giriş kısmı olan batıdaki dış kapıya bakıldığında Helenistik dönemden izler de görebilmek mümkündür. Korunma amacı ile inşa edilen Ehmedek Kalesi aynı zamanda iç kısımda bulunan ve Sultan I.Alaaddin Keykubat’ın kışlık olarak kullandığı sarayını da korumaktadır. Kanuni Sultan Süleyman zamanında büyük tahribata uğrasa da bugüne ulaşan bazı kale duvarlarında Selçuklu döneminden kalma gemi resimleri görebilmekteyiz. Aynı zamanda kulenin günümüze ulaşan bazı duvarlarının Bizans döneminde kayaların yontularak yapıldığı da bilinmektedir.
Ehmedek Kalesi yerli yabancı birçok turistin gidip gördüğü kalelerden birisidir. Alanya merkez otelleri misafirleri, Alanya merkez de konaklayan yerli halk dahil herkes Alanya kalesini gezip bu kaleyi görmektedir. Alanya ucuz oteller arasında kalitesi ile uygun fiyat politikası ve Alanya merkeze yakınlığı ile tercih edilen Livaneli Otelleri, tesislerinde konaklayan misafirlerine istedikleri takdirde düzenlediği turlarla bu yapıyı yakından görebilme imkanı sunmaktadır.