Alanya'da gezilecek yerler - HIDRELLEZ KİLİSESİ

HIDRELLEZ KİLİSESİ Hakkında


19.yy da yapıldığı tahmin edilen Hıdırellez Kilisesi zamanında hem Türklerin hem de Hristiyanların ibadet ettikleri bir yapı olarak kullanılmıştır. Bugün halen daha bu geleneğin devam ettiği kilise konum olarak Alanya merkez otelleri ve merkez yapılarına uzakta yer alan Hıdırellez Kilisesi Alanya’nın yaklaşık 15 km kuzeyinde iki tepe arası bir düzlükte yer alır.
Hıdırellez Kilisesi, 1873 yılında onarım görmüştür. Bu ve buna benzer bilgiler kilisede bulunan bir kitabeden anlaşılmaktadır. Bu kitabe günümüzde Alanya merkez de yer alan müzede sergilenmektedir. Kilisenin mimari yapısına göz atacak olursak;
Dikdörtgen yapıdadır. Çatısı kagir yani taş ya da tuğladan yapılmış ve bir apsisi bulunan dikdörtgen bir yapıdır. Üç giriş kapısı bulunan kilisenin doğudaki kapılarından birisi kilise içinde ahşap yapıda olan ve ikinci bir mekana giriş sağlayan bir kapıdır. Yapının doğusunda ve batısında dörder adet pencere yer alır. Batı tarafında kapıda Grek Alfabesi ile yazılmış Karamanlıca bir kitabe yer alır. Bu kitabe yukarda müzede sergilendiğinden bahsettiğimiz bize kilise hakkında bilgiler veren kitabedir. Kilisenin bir diğer adı da “Agios Georgios” tur. Alanya otelleri misafirleri tarafından ilgi ile ziyaret edilen kilise Alanya ucuz oteller olarak adından sıkça söz ettiren Livaneli Otel misafirleri tarafından da ilgi odağıdır.