Alanya'da gezilecek yerler - KIZIL KULE

KIZIL KULE Hakkında


Anadolu Selçuklu Sultanı I.Alaaddin Keykubat tarafından Alanya merkez de yer alan, Alanya Kalesinin korunması amacı ile inşa ettirilen sekizgen yapılı bir kaledir Kızılkule. Rengini kullanılan tuğlanın renginden almış olan Kızılkule aynı zamanda ilk bakışta Selçuklu Beyliğinin mimarisinden çıktığı anlaşılan sekizgen yapılarla inşa ettirilmiştir.
Konum itibari ile Alanya’nın incisi sayılabilecek yapılardan olan Kızılkule heybetli yapısı, yukarıdan bakıldığında doğusuyla batısıyla Alanya’yı kucaklayan eşsiz manzarası, konumu itibari ile Alanya merkez de yer alması, Alanya merkez otellere yakınlığı ile görenleri kendine hayran bırakır dersek yanılmış olmayız.
Alanya merkez de yer alan Kızılkule’nin giriş kısmında bir kitabe bulunur ve her kat sergi amacıyla kullanıma açılmıştır. Tam ortadan inen bir de sarnıç vardır.  Her yönden gelebilecek saldırıları önlemek amacıyla ustaca inşa edilmiş olan Kızılkule, komplike bir şekilde tasarlanmıştır ve düşmanları püskürtmek için her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüştür.
Günümüzde müze olarak kullanılan yapı Alanya Belediyesine bağlı olduğu için müze kart geçerli değildir. Görenlerin hayran kaldığı ve bir görenin bir daha görmek istediği bu tarihi değer akşam manzarası ile de şehrimizde inci gibi parlamaktadır. Alanya merkez otelleri tercih eden misafirlerimiz için bulunmaz bir nimet olan Kızılkule gece ayrı gündüz ayrı mutlaka görülmesi gereken bir yapıdır. Alanya merkezde yer alan Livaneli Otelleri misafirleri için ücretsiz bir şekilde düzenlenen Kızılkule turu, ucuz fiyat anlayışı ile hizmet veren otelimizi tercih edilir kılan özelliklerinden bir diğeridir.