Alanya'da gezilecek yerler - SÜLEYMANİYE CAMİSİ

SÜLEYMANİYE CAMİSİ Hakkında


Bilinenin aksine 1231 yılında Anadolu Selçuklu Sultanı I.Alaaddin Keykubat tarafından inşa ettirilmiştir. Süleymaniye Camisi denildiğinde ilk akla gelen isim Osmanlı Hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman’dır. Fakat camiyi ilk inşa ettiren ve Alanya’mıza kazandıran isim ise I.Alaaddin Keykubat olmuştur.
İç Kale ve Ehmedek Kalesi arasında yer alan Süleymaniye cami, halk arasında “Alaaddin Camii”, “Kale Camii”, “Orta Hisar Camii” olarak çeşitli adlarla da bilinmektedir. Caminin kubbesine bakıldığında sekizgen bir yapı olduğu görülür. Buradan da caminin Anadolu Selçuklu mimarisi ile yapılmış olduğunu anlamamız zor olmayacaktır. Aynı zamanda dış yüzeyine bakıldığında gördüğümüz üçgen süsleme ve kare yapılarda bunun en önemli örneğidir. Bir yıldırım düşmesi sonucu tahrip olan camiyi Kanuni Sultan Süleyman eski malzemeleri kullanarak yeniden yaptırmıştır.
Kuzey cepheye bakıldığında giriş cephesinin önünde üç kubbe ile örtülü bir son cemaat yeri vardır. Bu kubbeleri taşıyan üç adet sivri kemer ve en önde dört adet ayağı yer alır. Kubbeye geçişler pandantif tekniği kullanılarak sekizgen bir kasnağa oturtulmuştur. Haremin kuzey batı köşesine bir minare eklenmiş kuzey doğu köşesine de bir sarnıç inşa edilmiştir. Sarnıcın hemen yanında da bir abdestlik bulunmaktadır.
İç kalede yer alan bu kıymetli yapı Alanya merkez otelleri misafirlerinin çok sık ziyaret ettiği yapılardandır. Türk İslam geleneklerini merak eden yabancı turistler tarafından çokça ziyaret ettiği bilinen Süleymaniye Camisi, yerli turistler tarafından da ilgi odağı olmuştur. Yalnızca Alanya merkez otelleri misafirleri tarafından değil Alanya merkezinde yaşayıp yürüyüş yapıp kaleyi ziyaret eden yerli halk tarafından da en çok ziyaret edilen önemli bir yapıdır.