Alanya'da gezilecek yerler - TERSANE

TERSANE Hakkında


Alanya’nın en önemli tarihi yapılarından birisi olan Tersane, Alanya merkez de yer alan Kızılkule yapımının ardından inşa edilmiştir. Onu bu kadar önemli kılan şeylerden birisi de Alanya’yı bir liman şehri konumuna getirmiş olmasıdır.
Biliyoruz ki Alanya Kalesinin alınması ve Türk topraklarına katılmasının ardından Alanya, uğruna savaş verilecek kadar gözde şehirlerden birisi olmuştur. I.Alaaddin Keykubat tarafından topraklarımıza katılan kale, sağlam yapısı ve konumu itibari ile kara ve deniz korumasında önemli bir rol oynamıştır. Kaleyi herhangi bir saldırıya karşı korumak amacıyla Kızılkuley’i inşa eden Keykubat, Kızılkule’nin altında bulunan tersaneyi de yine denizden gelebilecek saldırılara karşı inşa etmiş ve şehir, bir liman şehri özelliği kazanmıştır. Kızılkule’nin üzerindeki yoldan geçerek ulaşabileceğiniz Tersane bugün tıpkı Kızılkule gibi müze olarak kullanılmaktadır.
Tersane hem gemi tamiratı yapılmış hem de bir sığınak olarak kullanılmıştır. Giriş kısmında bir kitabe ve kitabenin ilk satırlarına bakıldığında ise sultan I. Keykubat ın arması yer almaktadır. Yine giriş kısmının sol tarafına bakıldığında bir mescit bizi karşılarken sağ tarafında da memurların kullandığı bir yazıhane bölümü yer alır. Tersane hakkındaki önemli bir diğer bilgi de onarım çalışmaları sırasında karşılıklı iki duvarda Zülfikar fresklerinin ortaya çıkmış olmasıdır. Araştırmalara bakıldığında bu çizimin yeniçeriler tarafından yapıldığı ve yaklaşık 400 yıllık olduğu tespit edilmiştir.
Tersane’nin iç kısımlarına gidildiğinde bizi bir sergi alanı karşılar ve orada yer alan sergide o dönemlerde kullanılan çeşitli birçok materyal sergilenmektedir.  Tersanede yer alan bu bölümlerde her bölüm farklı sergi amacı ile kullanılmıştır;
-İlk bölümde antik dönemden kalma bir vinç sergilenmiş,
-İkinci bölüme vardığınızda Osmanlın döneminden kalma yelkenli ve direkler sergilenmiştir.
-Üçüncü bölümde sizi gemi yapımında kullanılan bazı aletler karşılarken,
-Dördünce bölümde yine eski çağlardan kalan çapalar yer alır.
-Beşinci ve son bölümde ise yön belirlemede kullanılan bazı araçlar vardır.
Beş gözlü bölümden oluşan Tersaneye gittiğinizde birçok medeniyetin izlerini görebilmeniz mümkündür. Tarihi yapıların içerisinde sizi en çok etkileyecek yapılardan olan Tersane Alanya Kalesini ziyaret edenlerin uğramadan geçmemesi gereken en önemli yerlerden birisidir. Alanya merkez otelleri ziyaretçileri, özellikle de yabancı turistlerin en çok ziyaret ettikleri yer olan Tersane, Alanya da yer alan yerli halkın da uğrak noktası.