Alanya'da gezilecek yerler - TOPHANE

TOPHANE Hakkında


Alanya’yı bir liman kenti yapan Tersanenin yanında bulunan Tophane 1277 yılında inşa edilmiş bir yapıdır. Yapımında kesme taşlar kullanılmış ve yine savunma amacı ile inşa edilmiştir.
Tophane, kaleyi ve limanı güneybatıdan korumaktadır. Oldukça heybetli bir yapıya sahip olan tophane iki katlıdır ve bir dehliz yardımı ile sura bağlanmıştır. Alt katına baktığımızda denize ve karaya açılan iki pencereli iki oda bulunur. “Şeytan Deliği” denilen uzunca bir dehlizden çıkılarak da antreye ulaşılır. Kulenin ikinci katına çıkıldığında buradaki odaların üç tarafından kemerlerle çevrilmiş olduğu görülür. Sarnıç yapısını Tophane de görmemiz mümkündür. İkinci katta odaların sol kısmında nöbetçi ve muhafızların yer aldığı sarnıç yer alır. Oldukça büyük bir ustalık ve titizlik ile inşa edilen yapı da savaş gemileri için top döküldüğüne dair söylemler de mevcuttur.
Alanya merkez de yer alan Alanya Kalesi’nin iç kale kısmında yer alan Tophane, bulunduğu konum gereği de oldukça güzel bir manzaraya sahip. Alanya ucuz oteller listesinin başında yer alan Livaneli Oteller, Alanya Kalesine yaptıkları ucuz ve uygun fiyatlı turlarla konaklayan misafirlerine Tophaney’i de görebilme imkanı tanımaktadır. Alanya Kalesine yürüyüş için gidenler, gezginler yerli yabancı turistlerin uğrak noktalarından olan Tophane mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılardandır.